Start JUTROBiografia Kochanowskiego jako klucz do twórczości Biografia Alicja Bachleda Curuś Biografia sławnej osoby angielski biografia po angielsku Adama Mickiewicza biografia Mikołaj Sęp Sarzyński Biografia Jana Pawła II po angielsku Biografia Jana Pawła Drugiego biografia Anny Muchy-aktorki Biografia Leonarda DiCaprio Książka Biografia jako tworzywo literackie 22samochód jest wyrejestrowany
step up napisypl
regulator pcp at44
lilium lancifolium cena
2222symbol kraju2222
 

JUTRO

Temat: Książki z "klimatem"
Naszła mnie ochota przeczytania książek, które są napisane pięknym językiem, mają ciekawych, fascynujących bohaterów lub ich akcja dzieje się w egzotycznych miejscach. Nie ma dla mnie znaczenia czy to dramaty, kryminały, biografie, romanse.
Podam przykłady takich dzieł, aby lepiej przybliżyć o co mi chodzi.
Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz (Lisa See)
To pierwsza książka o Chinach, którą przeczytałam. Zachwyciła mnie bogactwem opisanej w niej kultury i barwną gamą postaci. Autorka napisała również Miłość Peoni, którą do książek "klimatycznych" także można zaliczyć, ale to już nie to samo.
Khul Khaal Bransolety Egipcjanek (Narya Atiya)
Powieść oparta na faktach, opisująca losy chyba pięciu kobiet z tego kraju. Ich problemy, perypetie, rozterki. Pouczająca, ciekawa lektura.
Czekolada i Rubinowe czółenka (Joanne Harris)
Czekolada została zekranizowana, więc powinna być znana. Świetnie przedstawione życie francuskiej prowincji. Napisana łatwym językiem wciąga w losy głównych, niezwykle intrygujących bohaterek.
Weronika postanowiła umrzeć (Paulo Coelho)
Moja ulubiona powieść tego autora. Opisuje losy dziewczyny, która targnęła się na swoje życie. Moim zdaniem pozytywnie nastawia do życia i motywuje.
Pachnidło (Patrick Suskind)
Bardzo znana, więc chyba nie muszę przedstawiać. Losy niezwykłego człowieka - genialnego mordercy.
Ślad twojej krwi na śniegu (Gabriel Garcia Marquez)
Krótka absurdalna historia. Zresztą chyba wszystkie (przynajmniej z tych co czytałam) powieści tego pisarza mają klimat.
Wyznania gejszy (Arthur Golden)
Historia dziewczynki, która z rodziny biednego rybaka przenosi się w świat gejszy.

To chyba te najbardziej znane. Jak mi się coś przypomni to dopiszę.
A wy? Czytaliście podobne książki?

Edit:
Dziękuję za wszystkie propozycje. Dorzucam jeszcze jedną od siebie.
Dom ciszy (Orhan Pamuk)
To jedyna pozycja tego wybitnego autora, którą czytałam, a właściwie właśnie jestem w trakcie lektury. Język, którym została napisana, mnie zniewala. Piękno w czystej postaci. Słyszałam, że Stambuł również warty jest polecenia, zresztą jak wszystkie książki tego twórcy.
Źródło: forum.mirriel.net/viewtopic.php?t=10380Temat: Książki z "klimatem"

Naszła mnie ochota przeczytania książek, które są napisane pięknym językiem, mają ciekawych, fascynujących bohaterów lub ich akcja dzieje się w egzotycznych miejscach. Nie ma dla mnie znaczenia czy to dramaty, kryminały, biografie, romanse.


Wybierając książki, często kieruję się podobnym kryterium, dlatego temat mnie zainteresował. Do tych wyżej wymienionych już książek dodałabym jeszcze parę od siebie:

Carlos Ruiz Zafon - Cień wiatru, Gra anioła - jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to powinien zrobić to niezwłocznie. Autor w pięknym stylu oddaje klimat Barcelony sprzed lat, w której to rozgrywa się misternie opisana fabuła. Trudno jest opisać w kilku słowach o czym są te książki, powiem tylko, że w "Cieniu Wiatru" poznajemy historię Daniela Sempere, który trafia na Cmentarz Zapomnianych Książek, a w "Grze anioła" - młodego pisarza Davida Martina. Można także zajrzeć na stronę autora i pobrać stamtąd wykonywane przez niego utwory na pianinie, które doskonale ilustrują treść książki.

Haruki Murakami - Polecam ogólnie twórczość tego pisarza, nie będę wypisywać wszystkich jego książek, które są klimatyczne, bo jest ich sporo. Myślę, że to jeden z najlepszych współczesnych pisarzy japońskich. Historie, które przedstawia, są niby proste, takie "codzienne", ale opisane w perfekcyjny sposób, z lekką nutką niedopowiedzenia.Na uwagę zasługują jego konstrukcje bohaterów, interesujących, bardzo złożonych wewnętrznie, których najczęściej cechuje pewna samotność i niemożność zbliżenia się do tych, na których najbardziej im zależy.

Gabriel Garcia Marquez - polecam szczególnie takie książki jak: "Sto lat samotności", "Jesień patriarchy", "O miłości i innych demonach" czy "Miłość w czasach zarazy. Myślę, że nikomu nie trzeba przedstawiać tego twórcy realizmu magicznego. Jeśli lubicie klimat Ameryki Łacińskiej, to są to książki dla was.
Źródło: forum.mirriel.net/viewtopic.php?t=10380