Start JUTROBiografia Kochanowskiego jako klucz do twórczości Biografia Alicja Bachleda Curuś Biografia sławnej osoby angielski biografia Gabriela Garcia Marquez biografia po angielsku Adama Mickiewicza biografia Mikołaj Sęp Sarzyński biografia Anny Muchy-aktorki Biografia Leonarda DiCaprio Książka Biografia jako tworzywo literackie Biografie muzyków Nelly Furtado jozef dlugosz
niepoprawne nipy na fakturach

przyczyny niewydolnosci szyjki macicy
 

JUTRO

Temat: Kinomaniacy łączcie się
"Karol, Papież, który pozostał człowiekiem"

Trochę późno, ale... noo... :)
Podobało mi się, że twórcy filmu nie starali się na siłę 'upchnąć' na taśmie wszystkiego, rezygnując z tego na rzecz paru anegdotek i epizodów, które jednak silniej do mnie przemówiły, niż jakakolwiek próba streszczenia życia Jana Pawła II :) Podobała mi się gra Piotra Adamczyka. Nie podobała mi się przesadzona siatka zmarszczek na twarzy papieża. I Jaruzelski (w momencie, gdy pojawił się na ekranie, pół kina wybuchnęło śmiechem. Podobnież, gdy zakonnica zatrzymywała Ali Agcę... Moment smutny, ale niektórzy na widok tej sceny nie potrafili się powstrzymać :)). Przed wyjściem do kina sporo osób mówiło, że w filmie jest zbyt dużo wątków politycznych - nie wiem, być może, ale mnie to nie przeszkadzało.

8 Mila

Siedzę sobie wczoraj wieczorkiem przed telewizorem, patrzę, a tam zapowiadają ten film :) Jako iż twórczość Eminema lubię, mimo zamykających się już oczu obejrzałam do końca. Nie wiem, czy przedstawiona historia rapera jest do końca jego biografią, ale jeśli tak... To po części już rozumiem, czemu w tym człowieku jest tyle nienawiści.
Fabuła po jakimś czasie może zacząć nudzić (mnie zaczęła :)), niektóre sceny są tak prawdziwe, że aż obrzydliwe, ale niewątpliwym plusem filmu jest Kim Basinger w roli zaniedbującej rodzinę matki Ema i... Sama muzyka oczywiście :)

Moulin Rouge

Koleżanka prawie siłą wcisnęła mi płytkę z tym musicalem i namówiła na obejrzenie :) W końcu uznałam, że nie mogę już dłużej filmu u siebie przetrzymywać i go obejrzałam. No i nie żałuję :)
Francja, koniec XIX. Młody, ubogi i pełen wyidealizowanych wyobrażeń o świecie poeta (Ewan McGregor) przyjeżdża do najbardziej skandalicznego, ale i najsłynniejszego nocnego klubu w Paryżu - Moulin Rouge. Na skutek zabawnego zbiegu okoliczności zakochuje (ze wzajemnością) w pięknej kurtyzanie - Satine (Nicole Kidman). Drugim, piekielnie zazdrosnym mężczyzną zakochanym w tancerce jest bezwzględny, bardzo bogaty Książę. Zgadza się zasponsorować spektakl, który może otworzyć Satine drzwi do kariery, o ile ta zostanie jego kochanką...
Początkowo utrzymana w dość lekkim tonie opowieść o miłości z czasem staje się coraz bardziej wzruszająca (ale nie tak melodramatycznie i kiczowato :P) Kolejny film, którego niewątpliwym atutem jest muzyka :)
Źródło: fantazjon.pl/viewtopic.php?t=628Temat: nowe trędy
" />"Wadowice, rok 20., Emi rodzi syna

Szkoła, teatr i kapłaństwo tutaj się zaczyna

Pierwsze mecze, pierwsze smutki, w gimnazjum klasówki

Po maturze z kolegami wypad na kremówkiKapłan Lolek dla Kościoła to prawdziwy diament

W Polsce wtedy, krótko mówiąc, jest niemały zamęt

Ksiądz Sapieha bez wątpienia prym w Krakowie wiedzie

Lolek rzeczy swe pakuje i do Rzymu jedzieW Niegowici i Krakowie posługę zaczyna

Najpierw biskup, potem arcy i w końcu kardynał

Przyjaciele czują w sercu, że ciąg dalszy będzie

Paweł VI siedzi wtedy na Piotra urzędzieCałą drogę życia oddał Lolek swemu Panu

Wnet go droga ta zawiedzie aż do Watykanu

Szesnastego października, 78 roku

Słyszy świat: Habemus papam i doznaje szokuPapież Polak ma pomysły, nowy duch się budzi

Nie chce siedzieć w Watykanie - ciągnie go do ludzi

Pielgrzymuje, przełamuje i wyzwania stawia

Wszyscy widzą jak oblicze ziemi się odnawia13 maja cały świat oddech wstrzymuje

Ali w stronę Jana Pawła pistolet kieruje

Matka Boska miała tutaj plany widać własne

Totus tuus i wszystko staje się zupełnie jasneWielki rodak w swej ojczyźnie czuje się jak w niebie

Jest tu gościem numer jeden, chociaż jest u siebie

Ziemia Święta i świat cały stoją mu otworem

Dla tych, którzy cenią pokój, jest Jan Paweł wzoremStary meczet, synagoga, mowa w ONZ-ecie

Encykliki, jubileusz, trzecie tysiąclecie

Mimo bólu i zmęczenia szlaki wciąż przemierza

Papież kocha młodych, młodzi kochają Papieża2005 to kwiecień, Bóg sam decyduje

Świat się modli, gdy Jan Paweł niebo obejmuje

Pontyfikat się nie kończy, dobrze o tym wiecie

Papież dalej pielgrzymuje, lecz na tamtym świecieNie ma lepszego od Jana Pawła Drugiego!

Kościół żyje i żyć będzie, słowo Boga dane

Od wiek wieków klucze Piotra są przekazywane

Znów Habemus papam słyszy świat i się raduje

Dzieło Jana Pawła Benedetto podejmujeMamy nowego, Benedykta XVI!"

to nowy hip hop?

tak."Zainspirowali ich kibice. Magda Anioł i jej zespół opowiadają o życiu Jana Pawła II... rapując

- Nie ma lepszego od Jana Pawła II - skandowało 30 tys. kibiców podczas mszy na stadionie Ruchu Chorzów kilka dni po śmierci Papieża. Wśród nich był Adam Szewczyk, autor tekstów piosenek zespołu Magdy Anioł. Kiedy słuchał tłumu, ciarki przechodziły mu po plecach. - Zrobili na mnie wielkie wrażenie. To była inspiracja. Postanowiłem napisać tekst, który pasowałby do tego zdania, które cały czas skandowali - mówi Szewczyk.

Tak powstały słowa rapowanej biografii Papieża. Piosenka znalazła się na płycie Magdy Anioł w całości dedykowanej papieżowi Janowi Pawłowi II. Krążek zatytułowany "Lolek" zawiera dziesięć utworów, z których pięć jest w wersji instrumentalnej (m.in. karaoke). Jest też nowa wersja "Barki" i piosenka "Zaufaj", która stała się niepisanym hymnem ostatniej papieskiej pielgrzymki do ojczyzny. Wydawcą płyty są firma Paganini oraz Księgarnia św. Jacka. "
żródło: www.gazeta.pl
Źródło: slizg.eu/forum/viewtopic.php?t=1597


Temat: Ciekawostki
" />Jan Paweł II - drugim polskim papieżem !

Natknąłem się na tę informację zupełnie przez przypadek i jest to fakt wprost nieprawdopodobny , ale dlaczego nikt nie wspomniał o tym wcześniej ? Wpadła mi ostatnio w ręce książka autorstwa Malachi Martin : The keys of this blood ( Klucze tej krwi ) z podtytułem
" Walka Jana Pawła II przeciw Rosji i Zachodowi o kontrolę nowego porządku świata " .

Krytyk z Washington Dateline stwierdził , że " książkę tę czyta się jak nowelę , choć poglądy w niej zawarte są jutrzejszymi nagłówkami gazet " . Autor był jezuitą teologiem , otrzymał doktoraty w językach semickich : wykładał hebrajski i aramejski . Od 1958 do 1964 roku służył w Rzymie jako współpracownik kardynała Augustyna Bea , papieża Jana XXIII oraz Papieża Pawła VI . To Paweł VI zwolnił go ze ı“lubów zakonnych w 1964 roku , pozostał jednak dalej księdzem odpowiedzialnym bezpośrednio przed Papieżem lub wyznaczoną osobą z Kurii Watykańskiej . Jako nie połączony z żadną diecezją , chodził ubrany " po cywilnemu " . Wykładał jako profesor na Watykańskim Pontyfikalnym Instytucie Biblijnym . Ostatecznie przeprowadził się i mieszkał na stałe w Nowym Jorku , gdzie poświęcił się całkowicie twórczości literackiej . Zmarł 27 lipca 1999 roku .

Przez krytyków literackich jest uznawany za jednego z najlepiej poinformowanych znawców działania mechanizmów politycznych w Watykanie . Z książki dowiadujemy się zaskakujących informacji na temat roli Watykanu w wyścigach po osiągniecie decydującej roli w globalnej dominacji świata . Autor wykazuje się wprost fenomenalną znajomością historii Polski od Mieszka I do czasów współczesnych . I właśnie w tle rozważań nad pontyfikatem Jana Pawła II wprowadza wątek o pierwszym papieżu mającym polskie korzenie - PIUSIE X . W świetle dzisiejszych przepisów paszportowych miałby on podwójne obywatelstwo ( polskie i włoskie ) i musiałby starać się o polski paszport oraz PESEL .

Materiały , do których udało mi się dotrzeć , nie są zgodne co do dokładnej daty wyjazdu , ale najprawdopodobniej po Powstaniu Listopadowym 1830 r. Jan Krawiec pochodzący z Wielkopolski opuścił ojczyste strony , gdy ta część kraju dostała się pod panowanie Prus . Jako uchodźca polityczny wyjechał do Włoch . Udał się najpierw do Godero koło Treviso , a w końcu osiadł w Riese . Tutaj Jan Krawiec z powodów , z którymi my , emigranci , możemy bardzo łatwo się identyfikować , przybrał nowe imię i nazwisko : Giovanni Battista SARTO , co wbrew pozorom nie było takie absurdalne w tamtych czasach . Otóż Sarto znaczy po włosku nic innego jak KRAWIEC ! Tak więc nasz rodak , Jan Krawiec , został Giovannim Sarto i choć był szewcem z Polski , w Riese roznosił pocztę miejscowej ludnoı“ci za dukata dziennie . Tutaj poznał Margheritę Sanson , z którą pobrał się 13 lutego 1833 roku .

Drugiego czerwca 1835 roku urodziło im się pierwsze z ośmiorga dzieci , chłopiec, ochrzcili go Giuseppe Melchiore Sarto . W rodzinie znany wołany był " Pepi " . Edukację początkowo pobierał w Castelfranco , a później w Asolo . Otrzymał święcenia księdza w 1858 roku , a już jako mężczyzna w średnim wieku w 1884 roku został biskupem Mantui , a w 1893 roku otrzymał nominację kardynała Wenecji . Po śmierci papieża Leona XIII 20 lipca 1903 roku na konklawe
nominację papieską otrzymał ( dostał wymaganą liczbę głosów ) kardynał Mariano Rampolla del Tindaro - watykański sekretarz stanu , ale również - jak podaje Malachi Martin - członek Loży Masońskiej . W ówczesnych czasach trzy mocarstwa katolickie miały prawo veta kandydata na papieża : Austria , Francja i Hiszpania . Słownik biografii kardynałów Kościoła katolickiego informuje , że właśnie z tego prawa skorzystał cesarz Austro - Węgier Franciszek Józef i w jego imieniu zaprezentował je kardynał Jan Maurycy Puzyna de Kosielsko , biskup Krakowa . Oficjalnie cesarz podał jako powód veta , że Rampollo był " frankofilem " .

Minęło jeszcze następnych siedem sesji zanim konklawe z 4 sierpnia wybrało na papieża 68 - letniego kardynała Giuseppe Melchiore Sarto z Wenecji . Jak dowiadujemy się z Encyklopedii Katolickiej , otrzymał 55 z możliwych 60 głosów . Koronacja miała miejsce następnej niedzieli 9 sierpnia . Tak więc syn Jana Krawca , Giuseppe Krawiec - Sarto został namiestnikiem Chrystusa w Rzymie . Możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę paniki , jaka objęła oficjałów cesarstwa austro - węgierskiego , gdy rozeszła się wiadomość o wyborze kardynała Sarto - Krawca na następcę stolicy piotrowej . Przystąpiono natychmiast do zniszczenia jakichkolwiek śladów łączących Piusa X z Polską .

Krzysztof Kuczyński , Tygodnik Tylko Polska , 2004-01-29

obrazek
Święty Pius X , Giuseppe Melchiorre Sarto
( Józef Melchior Krawiec )
Źródło: astrobiznes.pl/forum/viewtopic.php?t=609