Start JUTRObiuro turystyczne turysta koszalin Biuro podróży podróżniczek Wrocław Biuro polowań polowanie na Białorusi Biuro podróży Krakowska Kraków Biuro Nieruchomości Bochnia Brzesko Biuro numerów numery prywatne Biuro podruzy LOT w Łodzi Biuro Studiów i Ekspertyz Sejmu Biuro Podróży Wolski Kołobrzeg Biuro Turystyki Aktywnej HORN cleoni kinkiet caspe 40 pelny
lahka muza
toshara 1 7 czy 1 8
levar burton
webpralki przemyslowe poznan
 

JUTRO

Temat: [Województwo Śląskie] Wojewoda/Urząd wojewódzki


Testują paszportowe odciski
dziś
Osobom, które odwiedzą biura paszportowe w województwie śląskim, urzędnicy pobiorą odciski palców.

Na razie to tylko ćwiczenia, zaś województwo śląskie jest pierwszym i na razie jedynym w kraju, które sprawdza system.

- Nikogo nie będziemy zmuszać. W pilotażu wezmą udział tylko chętni - mówi Katarzyna Kuczyńska z biura prasowego wojewody śląskiego.

Wydawanie paszportów z odciskami palców ma się rozpocząć już 29 czerwca. Dlatego wybrane placówki paszportowe w Katowicach, Częstochowie, Bielsku-Białej, Bytomiu oraz Gliwicach mają wcześniej sprawdzić działanie oprogramowania i sprzętu do pobierania oraz przetwarzania odcisków palców.

Osoby, które wezmą udział w pilotażu, nie muszą się obawiać, że ich odciski trafią w niepowołane ręce. Wszystkie zostaną skrupulatnie wykasowane. "Dane pobrane w okresie trwania pilotażu nie podlegają archiwizacji, lecz są automatycznie usuwane z pamięci komputera na stanowisku testowym po zakończeniu procesu pobierania i oceny danych biometrycznych" - czytamy w komunikacie prasowym.

Znowelizowana ustawa dotycząca m.in. wprowadzenia paszportów biometrycznych weszła w życie w 2006 roku. Zmodyfikowany dokument ma bordową okładkę oraz specjalny chip z cyfrowym zapisem wyglądu twarzy właściciela dokumentu.

Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wprowadzenie nowego wzoru paszportu, poza spełnieniem zobowiązań wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, służyć ma przede wszystkim lepszej ochronie dokumentu. Wykorzystywanie skradzionych lub sfałszowanych paszportów do celów przestępczych przynosi coraz większe straty.

- Dokument ten podnosi także prestiż Polski na arenie międzynarodowej, ponieważ jest jednym z najnowocześniejszych w świecie - przekonuje MSWiA.

KATP - POLSKA Dziennik Zachodni

http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/987170.html
Źródło: forum.gkw24.pl/viewtopic.php?t=694Temat: [Województwo Opolskie] Województwo do likwidacji ?
Czy śląskie powinno połączyć się z opolskim?
Przemysław Jedlecki2008-08-25, ostatnia aktualizacja 2008-08-25 19:57Michał Buchta, politolog z Żor i działacz RAŚ, założył stronę gornoslaskie.pl, na której przekonuje, że województwo śląskie powinno połączyć się z opolskim w jedno - górnośląskie. Politycy są sceptycznie nastawieni do pomysłu. - Jeśli zaczniemy dyskusję o województwie górnośląskim, otworzymy puszkę Pandory - mówi Marek Wójcik, poseł PO.

Skoro jest województwo dolnośląskie, to logika nakazuje, żeby było też górnośląskie. W końcu Opole to stolica Górnego Śląska - mówi Buchta i dodaje, że województwo opolskie nie sprawdziło się, ponieważ województwa śląskie i dolnośląskie radzą sobie o wiele lepiej w niemal wszystkich dziedzinach. W dodatku opolskie straciło ostatnio szansę na fabrykę Mercedesa.

Buchta twierdzi, że Górny Śląsk w jednym województwie będzie miał wiele zalet. - Po pierwsze, o wiele łatwiej będzie je promować, a po drugie, duży może więcej, więc województwo górnośląskie mogłoby liczyć na większe unijne dotacje - mówi Buchta.


Jego zdaniem takie województwo byłoby tańsze, ponieważ przy okazji łączenia urzędów wojewódzkich można by zmniejszyć armię urzędników. - Minusem może być to, że mieszkańcy aglomeracji katowickiej mieliby dalej do stolicy województwa. Ale z drugiej strony co przeciętny obywatel ma do załatwienia u wojewody? Najczęściej paszport, o ile nie ma gdzieś bliżej biura paszportowego - dodaje Buchta.

Uważa też, że zmiana nazwy i granic województwa będzie prosta. - Wystarczy zmienić ustawę o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, wojewoda mógłby urzędować w Opolu, a sejmik nadal byłby w Katowicach. Z kolei część małopolską województwa śląskiego można by przyłączyć do małopolskiego - wyjaśnia Buchta, który ma nadzieję, że uda mu się przekonać do swojej wizji polityków i mieszkańców obydwu województw.

Z tym jednak może być problem. Parlamentarzyści są bowiem wyjątkowo sceptycznie nastawieni do pomysłu. Leszek Korzeniowski, poseł i szef PO w województwie opolskim, uważa, że opolskie się sprawdziło.

- Jest małe, a przez to dobrze zorganizowane. Mamy też mniejszość niemiecką, która w dużym województwie mogłaby się rozmyć. No i nie każde województwo musi mieć silny przemysł - wylicza poseł. - Zresztą do 2013 roku nie ma mowy o żadnych zmianach. Opolskie tak jak inne województwa ma swój program inwestycji unijnych i trzeba go zakończyć. Co będzie później? Może wyklaruje się jakiś nowy pomysł na ten region - mówi Korzeniowski.

Jego klubowy kolega z Katowic, poseł Marek Wójcik, też nie myśli o zmianach. Tłumaczy, że podział kraju na województwa nie może się zmieniać co parę lat. - Jeśli zaczniemy dyskusję o województwie górnośląskim, otworzymy puszkę Pandory. Wtedy od razu pojawią się głosy dotyczące wyjścia z takiego tworu Częstochowy i Bielska-Białej - obawia się Wójcik.
Źródło: forum.gkw24.pl/viewtopic.php?t=378