Start JUTRObiuro turystyczne turysta koszalin Biuro polowań polowanie na Białorusi Biuro Nieruchomości Bochnia Brzesko Biuro numerów numery prywatne Biuro podruzy LOT w Łodzi Biuro Studiów i Ekspertyz Sejmu Biuro Turystyki Aktywnej HORN Biuro Finansowania Inwestycji Sp. z o.o. Biuro sprzedaży nieruchomości w Opolu biuro Informacji Publicznej Kielce cleoni kinkiet caspe 40 pelny
lahka muza
toshara 1 7 czy 1 8
levar burton
webpralki przemyslowe poznan
 

JUTRO

Temat: Kabaret Neo-Nówka 18 kwietnia Hala Milenium
Źródło: pracaforum.fora.pl/a/a,370.html


Temat: Tematy które opracowujemy z podst. Turystyki
Turystyka zdrowotna

W dobie dzisiejszych czasów przez pełnię zdrowia rozumie się nie tylko brak chorób, lecz również pełnie energii, dobre samopoczucie, odporność przeciwko szkodliwym czynnikom środowiska a także piękny wygląd. W tak szerokim rozumieniu zdrowia obecność turystyki jest bardzo ważna a co ku temu idzie, musi ona dostosowywać się do ciągle zmieniających się potrzeb klientów.

Zatem turystyką zdrowotną możemy nazwać (według J. Wolskiego) świadome i dobrowolne udanie się na pewien okres po za miejsce zamieszkania, w czasie wolnym od pracy w celu regeneracji ustroju dzięki aktywnemu wypoczynkowi fizycznemu oraz licznym zabiegom zdrowotnym. Jest to także jedna z podstawowych form odnowy sił człowieka.

Może się ona także przyczynić do redukcji niekorzystnych zjawisk występujących w skutek rozwoju cywilizacji i urbanizacji. Turystyka może odnawiać kontakty z przyrodą, a co za tym idzie poprawiać zdrowie psychiczne. Niekiedy także otaczające nas środowisko, wpływa na pogłębiające się poczucie stresu, agresji itd.

Stan wyczerpania lub przemęczenia i zestresowania, wszystko to wyzwala w człowieku, pragnącym utrzymać dobre zdrowie, potrzebę ucieczki od codzienności, spędzenia urlopu po za miastem, która doskonale realizowana jest przez turystykę.

Dla kogo więc przeznaczona jest turystyka zdrowotna? Dbanie o zdrowie i prawidłowy rozwój psychofizyczny jest praktycznie korzystna dla każdego. Jednak leczenie i profilaktyka pewnym osoba jest szczególnie polecana:
Pacjentom z przewlekłymi chorobami w stadium mało i średnio zaawansowanym (głównie choroby układu krążenia, narządu ruchu i reumatyczne),
Osobom starszym oraz z widocznymi oznakami starzenia
Osobom otyłym w różnym stopniu
Osobom po różnego rodzaju wypadkach, poddających się ciągłej rehabilitacji
Osobom zdrowym przepracowanym, narażonym na ciągły stres i wpływ chorób cywilizacyjnych

Jak widać motywów podejmowania podróży w celach zdrowotnych jest bardzo dużo i można je odnaleźć w prawie każdym rodzaju turystyki (np. kwalifikowanej, pobytowej (wczasy), weekendowej itd.). Turystyka zdrowotna jest więc terminem zbiorczym, łączącym te rodzaje turystyki, w których celem przewodnim jest poprawa zdrowia.

Największą gałęzią turystyki zdrowotnej jest turystyka uzdrowiskowa, która posiada bardzo szeroki wachlarz usług:
Usługi lecznicze (Thermal tretment ) czyli zorganizowaną w uzdrowiskach formę udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie systemu ochrony zdrowia, wykorzystująca jako leczenie podstawowe naturalne surowce lecznicze do leczenia chorób przewlekłych. Zalicza się tutaj leczenie, profilaktykę, rehabilitację orz promocję zdrowia.
Usługi wypoczynkowe czyli usługi salonów spa, poprawę urody, rekreacje, wypoczynek i wszystkie formy aktywnego spędzania wolnego czasu.

W Polsce turystka zdrowotna szczyci się dwustuletnią historią. Zajmujemy siódme miejsce w Europie pod względem liczby uzdrowisk i sanatoriów. W 75 miejscowościach działa ich ponad 321 oferujących unikalne usługi zdrowotne. Posiadamy tez 27 sanatoriów rehabilitacyjnych, 190 zakładów opiekuńczo-leczniczych, 104 zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, 47 hospicjów i jedno prewentorium.

Większość z tych ośrodków zdrowotnych położona jest na obszarach czystego środowiska, z dala od zgiełku wielkich miast, przemysłu, gdzie korzystny klimat, związany z położeniem wśród gór czy lasów, gdzie łatwo o ciszę, spokój i kontakt z przyrodą, stwarza dogodne warunki do odpoczynku i odbudowy nadwątlonego stanu zdrowia.

Do najważniejszych polskich uzdrowisk należą: Kołobrzeg, Mrzeżyno, Nałęczów, Krynica Zdrój, Augustów, Ciechocinek, Rabka, Wieliczka, Jaworze k. Bielsko Białej, Karpacz, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Muszyna, Polanica Zdrój i Ustroń.
Oferują one:
Wysoki na miarę europejską standard usług medycznych
Nowoczesne wyposażenie
Wysoka jakość wykonywanych zabiegów
Atrakcyjny program kulturalno-turystyczny
Profesjonalną kadrę medyczną
Atrakcyjne ceny! Średni koszt za dobę z wyżywieniem oraz 2-3 zabiegami to ok. 30 E (Są one o 60-80% niższe niż w innych krajach europejskich, dlatego tez często z naszych ofert wypoczynku połączonych z leczeniem i rehabilitacją korzystają turyści z za granicy: Niemcy, Holendrzy czy Skandynawowie).

Polska oferta turystyczna wzbogaciła się nie dawno także o „farmy piękności”, instytuty Spa i ośrodki odnowy biologicznej. Na razie takich placówek gwarantujących doskonałą jakoś zabiegów jest zaledwie kilkanaście, ale nadal przybywa. Atrakcja turystyczna stają się również gabinety stomatologiczne i kliniki chirurgii kosmetycznej. Zakłady opieki zdrowotnej współpracują z hotelami, ośrodkami wypoczynkowymi, przystaniami jachtowymi, polami golfowymi i kilkoma biurami podróży, co pozwala na łączenie leczenia z wypoczynkiem.

Turyści coraz częściej korzystają nie tylko z solankowych kąpieli, leczniczych właściwości wód mineralnych, a także bogactw naturalnych wykorzystywanych jako środki lecznicze – jak torf i borowina.. Na znaczeniu rosną zabiegi z chirurgii i medycyny estetycznej, kosmetologii i usług stomatologicznych. Nawet parki wodne już od jakiegoś czasu są czymś więcej niż tylko centrami rekreacyjnymi, bo oferują szeroką ofertę wypoczynkową i leczniczą.
Źródło: awf88tir.fora.pl/a/a,6.html