Start JUTRObiuro turystyczne turysta koszalin Biuro podróży podróżniczek Wrocław Biuro polowań polowanie na Białorusi Biuro podróży Krakowska Kraków Biuro Nieruchomości Bochnia Brzesko Biuro numerów numery prywatne Biuro podruzy LOT w Łodzi Biuro Studiów i Ekspertyz Sejmu Biuro Podróży Wolski Kołobrzeg Biuro Turystyki Aktywnej HORN cleoni kinkiet caspe 40 pelny
lahka muza
toshara 1 7 czy 1 8
levar burton
webpralki przemyslowe poznan
 

JUTRO

Temat: spodziewane ceny za świadectwa
Też widzę, że ceny spadają, no i roboty jakby mniej. Jak klient pyta tylko, ile to u mnie kosztuje i mówi że oddzwoni - praktycznie nie wraca, widocznie robią jeszcze taniej
Ale trzymam dalej 550 brutto, nie będę się wygłupiał, to i tak mało.

Przy czym co ciekawe, dużo ludzi najpierw umawia się na konkretny dzień na pomiary, a potem dopiero pyta ile to będzie kosztowało. Nie naciągam, podaję stałą cenę. Widocznie przyszli z polecenia.

Teraz najwięcej zleceń mam od biur projektowych, kierowników budów - z nimi warto trzymać, a i czasem wchodzić w dziwne układy - ci to mają pomysłowość nieograniczoną .

Natomiast odnośnie niedokończonej klimatyzacji - to dość powszechne, ostatnio robiłem halę gdzie był podpięty kompletny układ klimatyzacyjny - z wyjątkiem skraplacza freonu, na który najzwyczajniej brakło kasy (około 100k koszt tej wielkosci skraplacza).
No więc obfotografowałem miejsce przyszłego skraplacza, opisałem stan faktyczny i nie uwzględniłem tego w certyfikacie.

Podobnie z piecykami gazowymi itp. - czasami ludzie mają po kilka różnych wynalazków typu terma gazowa, kociołek na gaz równoległy do kotła węglowego, zasobnik z wężownicą i na dodatek jeszcze bojler elektryczny w łazience z kilkoma zaworami do sterowania tymi patentami
Wtedy wpisuję według oświadczenia właściciela - co i kiedy i jak długo grzeje, co jest aktualnie zepsute itd. Szok co niektórzy mają za pomysły
Źródło: forum.it-energo.pl/viewtopic.php?t=153Temat: Projektant instalacji
Witam

Może temat niezwiązany dokładnie z profilem tego forum, ale proszę o pomoc.

Jakie muszę spełniać warunki, jeżeli chciałbym otworzyć biuro projektów i wykonywać projekty w zakresie:
1)sieci wodociągowych
2)sieci kanalizacyjnych
3)instalacji gazowych
4)centralnego ogrzewania
5)kotłowni
6)wentylacji
7)klimatyzacji

Skończyłem Politechnikę na wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej-to może być troszkę zwodnicze, ale obliczenia w zakresie wymiany masy i ciepła, przepływów, hydrauliki, obliczeń ciśnieniowych aparatury (zbiorniki ciśnieniowe, kotły etc.), przemiany fazowe, a także projekty układów pompowych i obliczenia termiczne mieszkań/pomieszczeń etc. są w programie nauczania tej uczelni. Ponadto posiadam 5-cio letnie doświadczenie w projektowaniu instalacji technologicznych w zakładach chemicznych. Mam tu na myśli projekty i obliczenia w zakresie, o którym wspomniałem powyżej - pracuję w biurze projektowym projektującym instalacje dla różnych zakładów.

Chciałbym wiedzieć jakie muszę posiadać uprawnienia, abym mógł dla domów mieszkalnych, średniej wielkości obiektów przemysłowych, handlowych i innych wykonywać projekty instalacji wspomnianych w punktach od 1) do 7).
Próbowałem uzyskać informacje na innych forach ale odpowiedzi często były sprzeczne i sam już nie wiem jak to jest.
Jeżeli nie wiecie jakie muszę spełniać wymagania, to może wiecie gdzie można takie informacje uzyskać? Oczywiście o sprawach związanych z założeniem DG i rejestracją firmy doskonale wiem.

Pozdrawiam :)
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=159476


Temat: Podajnik do pieca samodzielnie

No wlasnie...

A mysle zeby cos takiego samemu zrobic... Jedyny klopot to to ze piec ma dosc specyficzna konstrukcje i drzwiczki zasypowe sa wysoko dosc i niewiem czy starczy miejsca na takie ustrojstwo...
Jeśli taki podajnik jesteś w stanie zrobić samemu to myślę, że taka przeróbka kotła to pryszcz.
Znajomy tak zrobił i był zadowolony, ale on ma duży warsztat ślusarski łącznie z biurem projektowym.
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=126984


Temat: Instalacja grzewcza
Każda instalacja c.o., czy to grawitacyjna, czy o wymuszonym obiegu ma swoje zalety i wady. Łącząc zalety jednej i drugiej otrzymujemy instalację można powiedzieć idealną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby instalację grawitacyjną zautomatyzować. Mało tego. Zautomatyzować bez sięgania po energię elektryczną. I to jest właśnie jej piękno. Nie straszne są wtedy zaniki napięcia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dołożyć do instalacji grawitacyjnej pompę.
Część instalatorów z wieloletnią praktyką nie potrafi prawidłowo jej wykonać. Mało powiedziane. Obecnie dużo biur projektów nie wie jak się za to zabrać. Dobrze jak projekt budowlany ma chociaż zapotrzebowanie na ciepło, a i tak jak ma, to policzone wskaźnikowo.
O grawitacji należy mówić raczej tylko wtedy, kiedy kocioł jest na paliwo stałe. Kocioł na paliwo stałe jest może przeżytkiem, ale jakże jest niezawodny w porównaniu z innymi źródłami ciepła. To fakt, że jest uciążliwy w obsłudze, ale w razie jakiejś klęski spalimy w nim nawet meble, ale nie zamarzniemy. Coraz więcej ludzi obok nowoczesnych kotłów na gaz, olej, czy elektryczność każe sobie montować tradycyjne kotły na opał stały i natarczywie się dopytują czy aby na pewno będzie to pracowało na grawitacji oprócz systemu pompowego, wychodząc z założenia, że jeżeli postawiłem awaryjnie kocioł na paliwo stałe, to ma to pracować podczas awarii właśnie np. zasilania w energię elektryczną.
Nigdzie nie napisałem, że kocioł z automatyką nie może obsługiwać instalacji wykonanej pod potrzeby grawitacji.
Nigdzie nie napisałem, że w ogrzewaniu grawitacyjnym nie można regulować temperatury pomieszczeń zaworami termostatycznymi.
Nigdzie nie napisałem, że w instalacji grawitacyjnej nie można stosować termostatu pokojowego, czy też zewnętrznego. To wszystko można stosować i stosuje się.
Warunek jest jeden: prawidłowo zaprojektowana i wykonana ma być instalacja grawitacyjna.
A tak na dobrą sprawę, to czym ona się różni od pompowej? Tym tylko, że są inne przekroje przewodów i że ciśnienie czynne wprawia wodę w obieg, ciśnienie powstające bez potrzeby montowania pompy obiegowej.


PS. Faktycznie nie chce się mi tłumaczyć czegoś o czym pisałem wielokrotnie.
Joshi. Nie jestem pamiętliwy. Udowodniłem to już na forum niejednokrotnie i mam świadectwo tego tutaj na forum. Na piśmie :) Zdziwiło mnie Twoje zainteresowanie tym nieszczęsnym odrzutem, o którym na myśl by mi nie przyszło gdyby nie program na Discovery. Jestem ciekaw jak odkryłaś ten temat. Temat w pewnym sensie porzucony, zapomniany, zagojony.
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=27791